خانه / گفتگو با خبرگزاری ها / انتقاد به عدم بررسی اجساد ورزشکاران مرده در پزشکی قانونی

انتقاد به عدم بررسی اجساد ورزشکاران مرده در پزشکی قانونی

سرویس: اجتماعی ، تاریخ: ۱۸/تیر/۱۳۹۳ – ۱۰:۱۱ ، شناسه خبر: ۴۲۵۶۹۰
شرح عوارض داروهای نیروزا چند کتاب می‌شود

انتقاد به عدم بررسی اجساد ورزشکاران مرده در پزشکی قانونی

خبرگزاری تسنیم: مربی و داور بین المللی بدنسازی و تناسب اندام کشورمان با اشاره به اینکه مطالبه از پزشکی قانونی برای بررسی اجساد ورزشکاران فوت شده بر اثر مصرف مواد نیروزا ۳ ساله است که بی پاسخ مانده است، گفت: شرح عوارض داروهای نیروزا چند کتاب می‌شود.

beginners mass cycle 400

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، اکبر خزایی مربی و داور بین المللی بدنسازی و تناسب اندام و از پژوهشگران علمی ورزشی طی چند سال گذشته مقالات و گزارشات گسترده ای در خصوص عوارض داروهای نیروزا و دوپینگ ارائه داده است که در جدیدترین گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: بنده ۳ سال پیش در رسانه‌‌ها اشاره ای داشتم به اینکه در دهه جاری باید منتظر سیل عظیم عوارض داروهای نیروزا و دوپینگ در کشور باشیم و طی مکاتبه ای که با رئیس وقت سازمان پزشکی قانونی کشور داشتیم از وی درخواست کردیم آمار تعداد اشخاص فوت شده با مصرف این مواد را در اختیار ما و رسانه‌ها قرار دهند تا با اطلاع رسانی دقیقتر از عوارض این داروها ورزشکاران و قهرمانان را آگاه سازیم که متاسفانه آماری در این خصوص تا آن زمان ثبت نشده بود و حتی ردیابی در این خصوص روی اجساد انجام نمی‌شد که با درخواست و پیشنهاد ما قرار شد در صورت بررسی کارشناسانه سازمان پزشکی قانونی این اقدام روی اجساد ورزشکاران مشکوک صورت پذیرد.

این داور بین المللی بدنسازی و تناسب اندام ادامه داد:  پس از سه سال از پیش بینی ما شاهد هستیم که گاهاً ورزشکاران نسبت به قبل بیشتر درگیر درمان عوارض بجا مانده هستند که اگر این روند ادامه داشته باشد جای نگرانی خواهد بود.

خزایی بیان داشت: هر روز انواع و اقسام داروهای رنگارنگ که معمولاً در کارگاه‌های زیر زمینی تهیه و اینکه تقلبی هم هستند در کوچه و خیابان بدون نظارت وزارت بهداشت و درمان عرضه می‌شود که استفاده از آنها علاوه بر عوارض آندروژن‌ها، عفونت و میکروب‌های فراوانی وارد بدن می‌کند که گاهاً با انجام تست آزمایشگاهی ESR و CBC می‌توان عفونت خون و گوشه بسیار کوچکی از عارضه داروهای تقلبی استروییدی در بدن را مشاهده کرد.

وی تصریح کرد: البته حتی داروهای اورجینال و اصلی عوارض گوناگونی دارند که می‌توان با آنها چند کتاب نوشت که در این بحث نمی‌گنجد ولی جهت استحضار خوانندگان به چند مورد اشاره می‌کنیم (اختلالات هورمونی و عقیمی, مشکلات روحی و روانی, بالا رفتن بیش از حد OT , PT  ,BILI,و سایر آنزیم‌های کبد که به آن چرب شدن کبد می‌گویند, رشد سلولهای سرطانی, ژنیکومایستی یا بزرگ شدن نوک سینه در مردان, آکنه, فشار خون و سر درد,) و صدها عوارض دیگر برای انواع جدید داروه‌های پپتیدی که در حال حاضر در کشورهای جهان  سوم بیشتر استفاده می‌شود تا عوارض ناشناخته آن بعدها مشخص شود.

خزایی درباره چگونگی برخورد با دوپینگ و راهکارهای پیش رو عنوان کرد: برای مبارزه با دوپینگ نیاز به تلاش و عزم تمام ارگان‌ها است، از مراجع ذیصلاح مانند ستاد ملی مبارزه با دوپینگ, فدراسیون پزشکی ورزشی, فدراسیون‌های تمام رشته‌های ورزشی گرفته تا تمام ارگانهایی که تربیت بدنی فعالی دارند همانند شهرداری‌ها, نیروه‌های مسلح, آموزش و پرورش و…که متاسفانه اکثر نهادهای ذی صلاح عوارض شوم دوپینگ را جدی نمی‌گیرند و به آن توجه ای ندارند.

این مربی و داور بین المللی افزود: دکتر محمد رازی رئیس کنفدراسیون پزشکی ورزشی آسیا و دکتر لطفعلی پور کاظمی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در این خصوص گام‌های موثری برداشته اند و نکته جالب توجه که با آن روبرو بودم این بود که مهندس سعید استاد فرج شهردار باقرشهر با توجه به اینکه این شهرداری دارای سالن‌های ورزشی و بدنسازی است، موضوع سلامت ورزشکاران و مبارزه با دوپینگ را سرلوحه کار خود در این حوزه می‌داند و مجموعه بدنسازی شهرداری باقرشهر سال گذشته از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی طی لوحی به عنوان باشگاه بدنسازی پاک شناخته شد که امیدواریم شهردار محترم تهران جناب آقای قالیباف با توجه به فضاهای گسترده ورزشی و بدنسازی که شهرداری‌های مناطق تهران دارند هم به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

خزایی خاطرنشان کرد: حداقل اقدامی که این ارگانها می‌توانند داشته باشند این است که زمان عقد قرارداد با مربیان بدنسازی در قرار داد اشاره شود و در صورت تجویز داروهای هورمونی توسط مربی به ورزشکاران قرارداد فسخ و مربی اخراج شود و همچنین، مدارک مربیان را از مراجع مربوطه استعلام کنند.

انتهای پیام/

درباره اکبر خزایی

قد :۱۸۰ وزن :۱۰۰ نویسنده مطالب پزشکی ورزشی, علوم بدنسازی , تناسب اندام ,تغذیه ,مکملها ,دارو های نیروزا و… در خبرگزاریهای رسمی و دولتی ,مربی بدنسازی و تغذیه برخی از قهرمانان آسیا و جهان تمامی رشته های ورزشی که به همین جهت از سوی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی طی حکمی از اکبر خزایی تقدیربعمل آوردند. و دارنده : مدرک مربیگری و داوری از فدراسیون جهانی بدنسازی و تناسب اندام ifbb مدرک مربیگری و داوری از کنفدراسیون abbf {سابق}آسیا مدرک مربیگری بدنسازی از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از انجمن pfta آمریکا مدرک بین المللی آندروپومتریس {استعداد یابی ورزشی } از isak استرالیا مدرک مربیگری و داوری بدنسازی از فدراسیون وزنه برداری ایران {از ۱۴ سال قبل} ودیگر مدارک گوناگون از سایر مراکز معتبر akbarkhazaee@gmail.com Height:180 Cm Weight:100 Kg Author and research of nutrition and sports science . Certificates: Certified as international anthropometric technician from Australia. Certified as the top trainer and judge from International Federation bodybuilding . Asia Federation PFTA association the US and FIMA university England. ……. AND

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

رفتن به بالا