خانه / تغذیه / رژیمهای گیاه خواری

رژیمهای گیاه خواری

با توجه به مصرف غذاههای گیاهی و متفاوت بودن میزان محدودیت و نوع فراورده های حیوانی رژیمهای گیاهخواری گوناگونی وجود دارد .اگر اینگونه رژیمهای غذایی بخوبی برنامه ریزی شوند و از نظر مواد مغذی متعادل باشند ,یک رژیم غذایی گیاهی میتواند مواد مغذی کافی بویژه فیبر زیاد ,کربوهیدرات فراوان و چربی کم و مورد نیاز یک روش زندگی فعال را تامین کند .

 

گیاهخواری بدنبا این وجود هر مقدار غذاههای کمتری دریافت شود چالش برای به دست آوردن مواد مغذی کافی بیشتر میشود .با توجه به محدودیتها ی فراورده های حیوانی رژیمهای گیاهخواری عبارتند از :

گیاهخوار صرف :تنها گیاه میخورد و از خوردن هرگونه فراورده های حیوانی خودداری میکند .

شیر – گیاهخوار :علاوه بر خوردن گیاهان از تنها یک فراورده حیوانی و آنهم شیر استفاده میکند .

شیر- تخم مرغ گیاهخوار :انواع تخم پرندگان  و لبنیات را میخورد و از خوردن گوشتها خودداری میکند .

نیمه گیاهخوار :معمولا تز خوردن گوشت قرمز خودداری میکند ,اما انواع گوشت سفید ,تخم مرغ و لبنیات را میخورد .

اما لازم به توضیح است که در رژیمهای گیاهخواری خصوصا گیاهخوار صرف که تنها گیاه میخورد و هیچگونه منابع حیوانی مصرف نمیکند معمولا بدنش با کمبود پروتئین(پروتئینهای گیاهی از نظر آمینو اسیدها کامل نیستند و معمولا یک یا چند آمینو اسید را در خود ندارند ,اما پروتئینهایی که منشا حیوانی دارند از نظر آمینو اسیدها و مقدار آنها کامل میباشند ) ,آهن ,v,d و,ویتامینهای B 6, B12 و ریبوفلاوین و کلسیم روبرو است .

نکته قابل توجه این است که خداوند تمام مواد غذایی که در هر سرزمین آفریده بی شک برای بدن مفید بوده و میتواند از بروز انواع بیماریها جلوگیری کند .پس با این اوصاف پیشنهاد ما این است از تمام گروههای مواد غذایی در حد اعتدال و نیاز بدن بهره ببرید .

 

درباره اکبر خزایی

قد :۱۸۰ وزن :۱۰۰ نویسنده مطالب پزشکی ورزشی, علوم بدنسازی , تناسب اندام ,تغذیه ,مکملها ,دارو های نیروزا و… در خبرگزاریهای رسمی و دولتی ,مربی بدنسازی و تغذیه برخی از قهرمانان آسیا و جهان تمامی رشته های ورزشی که به همین جهت از سوی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی طی حکمی از اکبر خزایی تقدیربعمل آوردند. و دارنده : مدرک مربیگری و داوری از فدراسیون جهانی بدنسازی و تناسب اندام ifbb مدرک مربیگری و داوری از کنفدراسیون abbf {سابق}آسیا مدرک مربیگری بدنسازی از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از انجمن pfta آمریکا مدرک بین المللی آندروپومتریس {استعداد یابی ورزشی } از isak استرالیا مدرک مربیگری و داوری بدنسازی از فدراسیون وزنه برداری ایران {از ۱۴ سال قبل} ودیگر مدارک گوناگون از سایر مراکز معتبر akbarkhazaee@gmail.com Height:180 Cm Weight:100 Kg Author and research of nutrition and sports science . Certificates: Certified as international anthropometric technician from Australia. Certified as the top trainer and judge from International Federation bodybuilding . Asia Federation PFTA association the US and FIMA university England. ……. AND

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

رفتن به بالا