خانه / پزشکی ورزشی / فواید نماز بر عضلات بدن

فواید نماز بر عضلات بدن

سرویس: اجتماعی ، تاریخ: ۰۵/اردیبهشت/۱۳۹۳ – ۱۲:۱۵ ، شناسه خبر: ۳۴۹۰۹۷
داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرد

فواید نماز بر عضلات بدن

خبرگزاری تسنیم: مربی بین‌المللی و داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB با اشاره به تاثیرات نماز بر قوای جسمانی و درامان ماندن از مرگ برخی بیماری‌ها، جزئیات و تاثیر فواید هر بخش از نماز بر عضلات بدن را تشریح کرد.

اکبر خزایی محقق و پژوهشگر علوم ورزشی و بدنسازی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در خصوص فواید نماز بر روی سلامتی و جلوگیری از مرگ انسان و دیگر فواید نماز بر روی جسم اظهار داشت: معمولاً از سوی مراجع و بزرگان دینی در خصوص فواید روحی و اخروی نماز بحث می‌شود ولی بنده در این گفت‌وگو از نظر علمی به فواید نماز بر روی جسم می‌پردازم تا بلکه انگشت‌شمار افرادی که منکر نماز هستند، یا مردم سایر ادیان به یکی دیگر از محبت‌های بزرگ الهی که برای ما مسلمانان قرار داده آشنا شوند.

 

                                                                                                    ادای نماز محمد علی کلی اسطوره بوکس جهان

داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB بیان داشت: بیماری وجود دارد به نام آمبولی ریه که به علت بی‌تحرکی رخ می‌دهد که معمولاً گریبانگیر افراد سالخورده و گاهاً حتی افراد میانسال بی‌تحرک می‌شود، این بیماری بدین صورت بوجود می‌آید که به علت عدم تحرک و جریان مناسب خون در عروق , خون در عروق اندام تحتانی انسان به صورت لخته در می‌آید و پس از تکان خوردن و حرکت کردن آن لخته هم به حرکت درآمده و به سمت قلب و ریه و یا عروق خونی مغز و به حرکت در می‌آید که در این حالات می‌تواند انسان را به سمت مرگ مغزی، کما و مرگ ببرد.

خزایی ادامه داد: پدر و مادرها به خاطر دارند که در گذشته خرافه‌هایی در خصوص زنان زائو وجود داشت که نباید آنها را تنها گذاشت و بالای سر آنها چاقو و ابزار تیز قرار می‌دادند و اعتقاد داشتند، آل یا بختک به سراغ آنها می‌آید و دل و جیگر آنها را با خود برده و می‌خورند و زن زائو فوت می‌شود که تا ۴۰ روز به این روند ادامه می‌دادند، که از نظر علمی این موضوع همان عدم تحرک و بوجود آمدن ترومبوز (لخته شدن خون و عدم جریان خون در عروق اندام تحتانی یا همان پاها) بوده است که آن زمان علت آن را نمی‌دانستند که گاها ًمنجر به مرگ زن زائو می‌شد.

تاثیر نماز بر جریان داشتن خون در عروق و جلوگیری از بیماری‌های کشنده

داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB اظهار داشت:‌ از نظر ما که یک محقق علمی- ورزشی هستیم، خداوند نیازی به این نداشته که ما هر روز صبح، ظهر و عصر برای نماز به پا خیزیم بلکه با این دستور باعث می‌شود که فواید آن علاوه بر تشکر از خدا بر خود ما برگردد، زیرا ما با خواندن نماز در چند مرحله زمانی با فواصل مشخص باعث می‌شویم خون در عروق ما جریان پیدا کند و ما از این بیماری کشنده در امان بمانیم.

تقویت عضلات با نماز

خزایی در ادامه به تسنیم گفت: فواید نماز بر روی جسم فقط بر مورد فوق ختم نمی‌شود که به برخی دیگر از آنها به صورت خلاصه می‌پردازیم: مثلا در هنگام رکوع رفتن و برگشتن به حالت ایستاده این حرکت باعث تقویت عضلات فیله کمر می‌شود که از دردهای کمر و قوز پشت جلوگیری می‌کند، یا هنگام نشستن و برخواستن در نماز عضلات ۴ سر ران و همسترینگ تقویت می‌شوند که برای دردهای زانو و تحلیل عضلات پا بسیار مؤثر است و هنگام قامت بستن عضلات دست و سرشانه تحریک و تقویت می‌شوند و هنگام برخواستن از سجده عضلات پشت بازو و عضلات فیله کمر تحریک و تقویت می‌شوند، براین اساس دیگر قسمت‌های نماز نیز  هر کدام گروهی از عضلات را تحریک و تقویت می‌کند.

کاهش پوکی استخوان با نماز

این مربی بین‌المللی و داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB عنوان کرد: با بالا رفتن سِن عضلات به علت عدم تحرک و تغییرات هرمونی تحلیل می‌روند و تراکم استخوان بدن هم به مرور زمان کم می‌شود و پوکی استخوان بوجود می‌آید که تحرکات حین نماز تا حد چشمگیری از این مشکلات جلوگیری می‌کند.

خزایی در پایان خاطرنشان کرد: البته افراد سالخورده‌ای که از ناحیه زانو دچار بیماریهای شدید آرتروز زانو هستند و یا در این ناحیه عمل جراحی انجام داده‌اند، برای نشستن و برخواستن‌های هنگام نماز معمولاً طبق نظر پزشک معالج یا بزرگان دینی و روحانیون، باید از صندلی و میز استفاده کنند زیرا در این حالت بیماری آنها تشدید می‌شود.

پایان

درباره اکبر خزایی

قد :۱۸۰ وزن :۱۰۰ نویسنده مطالب پزشکی ورزشی, علوم بدنسازی , تناسب اندام ,تغذیه ,مکملها ,دارو های نیروزا و… در خبرگزاریهای رسمی و دولتی ,مربی بدنسازی و تغذیه برخی از قهرمانان آسیا و جهان تمامی رشته های ورزشی که به همین جهت از سوی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی طی حکمی از اکبر خزایی تقدیربعمل آوردند. و دارنده : مدرک مربیگری و داوری از فدراسیون جهانی بدنسازی و تناسب اندام ifbb مدرک مربیگری و داوری از کنفدراسیون abbf {سابق}آسیا مدرک مربیگری بدنسازی از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از انجمن pfta آمریکا مدرک بین المللی آندروپومتریس {استعداد یابی ورزشی } از isak استرالیا مدرک مربیگری و داوری بدنسازی از فدراسیون وزنه برداری ایران {از ۱۴ سال قبل} ودیگر مدارک گوناگون از سایر مراکز معتبر akbarkhazaee@gmail.com Height:180 Cm Weight:100 Kg Author and research of nutrition and sports science . Certificates: Certified as international anthropometric technician from Australia. Certified as the top trainer and judge from International Federation bodybuilding . Asia Federation PFTA association the US and FIMA university England. ……. AND

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

رفتن به بالا