خانه / مقالات / فاکتورهای لازم جهت قهرمانی

فاکتورهای لازم جهت قهرمانی

چه فاکتورهایی برای قهرمانی لازم است ؟ در ذیل این موضوع را بیشتر شرح می دهیم . ضمن این که موارد قابل بحث برای کسانی است که بخواهند حرفه ای تمرین و نتیجه بگیرند .

akbar2

پول

به جرات می توان گفت پول حرف اول را در ورزش پرورش اندام امروزی می زند . شاید پول در ۲ یا ۳ دهه گذشته که علم مکملها و داروها پیشرفت آنچنانی نداشتند چندان اهمیتی در این رشته نداشت ؛ همچنانکه عکسهای قهرمانان سه دهه پیش را می بینید با قهرمانان حال حاضر دنیا تفاوت بسیاری دارند . در حال حاضر ورزشکاری که قصد عبور از مسیر قهرمانی را به صورت حرفه ای دارند و هدفش رسیدن به مقصد است در وهله اول باید از نظر مالی در حدی باشد که « استرس » نداشته باشد ؛ چون استرس باعث تخریب عضلات شده و عضلات با اعصاب آرام و به دور از استرس رشد واقعی خود را دارند . در وهله دوم  شغلش به شکلی باشد که زمان آزاد داشته باشد ؛ چون برای قهرمانی باید در طول شبانه روز برنامه های « تمرینی ، تغذیه و مکملهای گوناگون » سر ساعت انجام شوند .

ژنتیک

ژنتیک هم در مسیر قهرمانی موثر است . در زیر فهرست وار به آنها می پردازیم :

بدنهایی برای قهرمانی موفق هستند که X,V,T باشند .

T یعنی عضلات سرشانه پهن و پرورش یافته .

V یعنی کمرباریک و عضلات زیر بغل کامل .

X یعنی تناسب کلی عضلات بدن ؛ یعنی تمام عضلات کوچک و بزرگ به یک اندازه پرورش یافته باشند .

از این سه فاکتور که بگذریم بعضی از بدنها عضلاتشان به تمرین خیلی سریع پاسخ داده و پیشرفت خیلی خوبی دارند ولی بعضی از بدنها برای افزودن یک کیلوگرم عضله بایستی حتی یکسال از برنامه های علمی پیروی نمایند که آنها نیز باید هزینه سنگین تری را متحمل شوند ؛ ضمن این که صبر و حوصله بیشتری داشته باشند .

 

هدف و برنامه ریزی

برای قهرمانی باید هدف داشته باشید ؛ زمانی می توانید برنامه های خود را دقیق و بدون نقص اجرا کنید که هدف داشته باشید . همچنین شما باید یکسال پیش از مسابقات برنامه های خود را آغاز نمائید . اگر سه ماه ، زمان به مسابقه باقی مانده باشد تنها کاری را که می توانید بکنید همان بدن را کات نمائید ولی اگر یک سال پیش از مسابقات برنامه های خود را آغاز نمائید وقت کافی برای برطرف کردن نقاط ضعف و تناسب اندام و همچنین افزایش حجم عضلات و رژیم کات در اختیار دارید و می توانید با برنامه های کاملا علمی و صبر و حوصله برای خود برنامه ریزی نمائید .

مربی

شما بدون داشتن مربی که با علم روز آشنایی کامل داشته باشد هرگز نمی توانید به هدف خود برسید . دقیقا مثل این است که اتومبیلی در اختیار دارید و مسیر خود را نمی شناسید و به هر خیابانی که می رسید به داخل آن می روید و زمان و اعصاب خود را تخریب می کنید و این احتمال وجود دارد که هرگز به مقصد نرسید یا این که مسیر یک ساعته را یک هفته طی نمائید . یک مربی خوب را پس از تحقیق که روی آن انجام می دهید انتخاب نمائید و به حرفهایش کاملا گوش دهید و هرگز این شاخه و آن شاخه نکنید چون هر مربی در بعضی از مسائل نظرش با مربی دیگر تفاوت دارد . به عنوان مثال اگر مربی دیگری برنامه غذایی شما را دید و از آن ایراد گرفت دچار ضعف روحیه نشوید . یا دیگر موارد مثل « مکمل ها ، برنامه های تمرینی و …. »

تجربه نشان داده شاگردانی که برنامه های چند مربی را با هم ترکیب می کنند همیشه به جای این که پیشرفت داشته باشند پسرفت می کنند .

اکبر خزایی مربی و داور بین المللی بدنسازی و تناسب اندام

درباره اکبر خزایی

قد :۱۸۰ وزن :۱۰۰ نویسنده مطالب پزشکی ورزشی, علوم بدنسازی , تناسب اندام ,تغذیه ,مکملها ,دارو های نیروزا و… در خبرگزاریهای رسمی و دولتی ,مربی بدنسازی و تغذیه برخی از قهرمانان آسیا و جهان تمامی رشته های ورزشی که به همین جهت از سوی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی طی حکمی از اکبر خزایی تقدیربعمل آوردند. و دارنده : مدرک مربیگری و داوری از فدراسیون جهانی بدنسازی و تناسب اندام ifbb مدرک مربیگری و داوری از کنفدراسیون abbf {سابق}آسیا مدرک مربیگری بدنسازی از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از انجمن pfta آمریکا مدرک بین المللی آندروپومتریس {استعداد یابی ورزشی } از isak استرالیا مدرک مربیگری و داوری بدنسازی از فدراسیون وزنه برداری ایران {از ۱۴ سال قبل} ودیگر مدارک گوناگون از سایر مراکز معتبر akbarkhazaee@gmail.com Height:180 Cm Weight:100 Kg Author and research of nutrition and sports science . Certificates: Certified as international anthropometric technician from Australia. Certified as the top trainer and judge from International Federation bodybuilding . Asia Federation PFTA association the US and FIMA university England. ……. AND

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

رفتن به بالا