خانه / سوالات رایج / سوالات رایج بدنسازی /قسمت چهارم

سوالات رایج بدنسازی /قسمت چهارم

گاهی اوقات در باشگاه با مکان های دیگر از سوی بعضی از مبتدیان سئوال های عجیب مطرح می شود که جواب دادن به این سئوالات برای بعضی از مربیان کاری بسیار دشوار است نه از این بابت که مربی بار علمی ندارد بلکه از این بابت که سئوال عجیب است که مربی نمی داند برای جواب دادن از کجا باید شروع نماید . بعضی از این سئوالات مثل این است که به یک نمایشگاه اتومبیل مراجعه نمائید و بگوئید یک اتومبیل می خواهم بخرم قیمتش چقدر است ؟ دقت داشته باشید این سئوال باید به اینگونه مطرح شود یک اتومبیل می خواهم که مبلغ خرید آن حدودا ۱۰ میلیون تومان باشد ، با این مبلغ چه اتومبیلی می توانم خریداری نمایم ؟ از اینگونه سئوالات مشابه در بدنسازی فراوان مطرح می شود . برای بیشتر روشن شدن این عزیزان در زیر سعی نموده ایم سئوال هایی را که بیشتر از سوی ورزشکاران مبتدی مطرح می شود را جواب دهیم که مطمئنا این سئوالات ، سئوالات اکثر مبتدیان می باشد .

 

سئوال : تازه وارد رشته بدنسازی شده ام اگر یک پودر ۷۰ % کربوهیدرات استفاده نمایم چند کیلوگرم می توانم افزایش وزن داشته باشم ؟

پاسخ : شما فعلا اول راه هستید ، در وهله اول باید از برنامه تمرینی ، غذایی و مکمل مناسب بهره ببرید و پس از آن می توانید از مکمل های غذایی مناسب با شرایط بدنتان استفاده نمائید . هیچ کارشناسی در دنیا نیست که بتواند به شما بگوید پس از مصرف این مکمل شما حتما و دقیقا این مقدار افزایش یا کاهش وزن پیدا می کنید ، زیرا بدن انسان ماشین نیست بلکه جاندار است و واکنش هر بدن با بدن دیگر متفاوت است ، شاید یک ورزشکار با مصرف یک پودر ۷۰% کربوهیدرات ۲ کیلوگرم افزایش وزن پیدا کند و شخصی دیگر با مصرف همان مکمل ۱۰ کیلوگرم افزایش وزن داشته باشد . همچنین بدنی که از داروهای استروئیدی باشد یا این که پاک و بدون دارو باشد و این که در گذشته آیا سوء تغذیه داشته یا خیر و مسائل دیگر … همگی در این بحث دخیل هستند ، نهایتا اگر مربی به شما گفت با مصرف این مکمل حتما شما فلان مقدار افزایش وزن پیدا می کنید حتما مربی خود را تعویض نمائید زیرا یا اطلاعات کافی ندارد ، یا این که با شما صادق نیست .

 

سئوال : یک مکمل کراتین استفاده نمودم ولی بدنم مثل آقای X  که عضلاتی حجیم دارد نشده ، علت چیست ؟

پاسخ : دوست عزیز با مصرف یک کراتین هیچگونه معجزه ای رخ نمی دهد همانطور که از اسم مکمل پیداست آنها مکمل های غذایی هستند ، نه دارو های معجزه ، آن آقایی که شما مثال میزنید با مصرف یک عدد کراتین عضلات خود را به دست نیاورده ، عضلات به دست آمده حاصل زحمات چند ماهه یا چند ساله و در کنار آن پیروی از برنامه های تمرینی ، تغذیه و مکمل مناسب می باشد .

 

سئوال : تازه وارد رشته ورزشی بدنسازی شده ام و قصد افزایش وزن و حجم را دارم ، تا جایی که شنیده ام ست هایی بیش از ۱۰ تکرار  برای ورزیده کردن و کات کردن عضلات می باشد ولی مربّی ام در برنامه من ست های ۱۲ تکرار را لحاظ نموده ، علت چیست ؟ آیا برنامه ام علمی نیست ؟

پاسخ : دوست گرامی کاملا صحیح است که تکرارهای زیر ۱۲ برای افزایش وزن و حجم مناسب است ولی شما همانطور که گفتید تازه وارد رشته بدنسازی شده اید اگر از ست های مثلا ۶ تکراری استفاده نمائید ناخواسته سراغ وزنه های سنگین می روید و در این زمان ضریب آسیب دیدگی شما به حداکثر خواهد رسید ؛ ولی اگر با ست های ۱۲ تکراری تمرین نمائید ناخواسته از وزنه های سنگین بهره می برید و به طور تدریجی عضلات آماده تمرینات سبک می کنید . نگران نباشید این تکرارها نه تنها جلوی رشد عضلات را نخواهند گرفت بلکه تکرارهای مناسبی برای تحریک عضلات مبتدیان می باشد .

357354

درباره اکبر خزایی

قد :۱۸۰ وزن :۱۰۰ نویسنده مطالب پزشکی ورزشی, علوم بدنسازی , تناسب اندام ,تغذیه ,مکملها ,دارو های نیروزا و… در خبرگزاریهای رسمی و دولتی ,مربی بدنسازی و تغذیه برخی از قهرمانان آسیا و جهان تمامی رشته های ورزشی که به همین جهت از سوی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی طی حکمی از اکبر خزایی تقدیربعمل آوردند. و دارنده : مدرک مربیگری و داوری از فدراسیون جهانی بدنسازی و تناسب اندام ifbb مدرک مربیگری و داوری از کنفدراسیون abbf {سابق}آسیا مدرک مربیگری بدنسازی از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از انجمن pfta آمریکا مدرک بین المللی آندروپومتریس {استعداد یابی ورزشی } از isak استرالیا مدرک مربیگری و داوری بدنسازی از فدراسیون وزنه برداری ایران {از ۱۴ سال قبل} ودیگر مدارک گوناگون از سایر مراکز معتبر akbarkhazaee@gmail.com Height:180 Cm Weight:100 Kg Author and research of nutrition and sports science . Certificates: Certified as international anthropometric technician from Australia. Certified as the top trainer and judge from International Federation bodybuilding . Asia Federation PFTA association the US and FIMA university England. ……. AND

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

رفتن به بالا