خانه / سوالات رایج / سئوالات رایج بدنسازی/قسمت سوم

سئوالات رایج بدنسازی/قسمت سوم

     تا چه زمانی باید از مکمل های غذایی استفاده نماییم ؟

این سئوالی است که از سوی خیلی از مبتدی ها مطرح میشود و همانند این است که بگوییم تا چه زمان باید از مواد غذایی استفاده نماییم ,مکمل های غذایی تکمیل کننده های غذایی هستند و شما تا زمانی که بخواهید پیشرفت کنید باید نیاز های غذایی بدن که شامل « پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، ویتامین ها و مواد معدنی و آب کافی » می باشد را در اختیار بدن قرار دهید ؛ مکمل های غذایی با توجه به این که سریع آماده می شوند ، جذب بالا و حجم کمی که  دارند و به این دلیل که سریع جذب بدن می شوند می توان آن را بین وعده های غذایی ، قبل از تمرین و بعد از تمرین مصرف کرد و این به شما کمک می کند تا نیازهای غذایی بدن را تکمیل نمائید ؛ پس نتیجه می گیریم مصرف مکملهای غذایی محدودیت زمانی ندارد و تا زمانی که بخواهید در مسیر رشد قرار بگیرید مصرف آن لازم است ، مگر اینکه با برنامه غذایی مناسب تمام نیازهای بدن را تکمیل نمایید.البته لازم به توضیح است بعضی از مکملهای غذایی مثل « کراتین ، پروهورمون ها و … » باید به صورت دوره ای مصرف شود .

  • ·        طریقه سدیم گیری قبل از مسابقات باید چگونه باشد ؟

کارشناسان تا چندی پیش بر این عقیده بودند که حدود ۲ ماه پیش از مسابقات ، قطع نمک و بعد از آن به صورت تدریجی مصرف « ماهی و سفیده تخم مرغ » کاهش داده شود ؛ در حالی که کارشناسان مطرح و روز جهان این مسئله را کاملا مردود اعلام می کنند و بر این اعتقادند که سدیم گیری به این شکل باعث می شود عضلات حجم چشمگیری از خود را از دست بدهند و مقداری سدیم در عضلات به صورت ذخیره ( ترس از این که دیگر به بدن سدیم نرسد ) باقی بماند و در نتیجه عضلات کاملا کات نمی شوند و اسپاسم عضلات را هم به همراه خواهد داشت .

در حال حاضر میلوس سارسف از کارشناسان برجسته دنیا بر این باور است که ۳ هفته مانده به مسابقه باید هر آنچه را که مصرف می کنید به آن نمک بزنید ؛ تا یک بارگیری کامل از سدیم داشته باشید و بدن اشباع از سدیم شود و پس از این بارگیری بدن به این باور می رسد که در آینده هم به مقدار کافی سدیم به بدن خواهد رسید ؛ در نتیجه در زمانی که شروع به سدیم گیری می نمائید ( به مدت یک هفته الی ۱۰ روز ) بدن سدیم را درون خود ذخیره نخواهد کرد و در نتیجه در روز مسابقه کاملا کات خواهید ماند ؛ ضمن این که از حجم عضلات نیز کاسته  نشده است .

       آیا مصرف مکمل های ویتامینی مسمومیت ایجاد می کند ؟

در صورتی که تقلبی نبوده و بیش از نیاز بدن مصرف نشود مسمومیتی نیز ایجاد نمی کند .

مکمل های ویتامینی به ۲ گروه « محلول در چربی » و « محلول در مایع » تقسیم می شود .

ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین های «K.E.D.A» که در بدن ذخیره می شوند و اگر بیش از نیاز بدن مصرف شود ایجاد مسمومیت می کند .

ویتامین های محلول در مایع نیز همانند ویتامین های « C و گروه B» که اگر بیش از نیاز بدن مصرف شود از طریق ادرار دفع می شود .

گفتنی است که بهتر است نیاز بدن از ویتامین ها را از طریق مصرف میوه و سبزیجات و چربی های مفید دریافت

اکبر خزایی مربی داور بین المللی بدنسازی و تناسب اندام

درباره اکبر خزایی

قد :۱۸۰ وزن :۱۰۰ نویسنده مطالب پزشکی ورزشی, علوم بدنسازی , تناسب اندام ,تغذیه ,مکملها ,دارو های نیروزا و… در خبرگزاریهای رسمی و دولتی ,مربی بدنسازی و تغذیه برخی از قهرمانان آسیا و جهان تمامی رشته های ورزشی که به همین جهت از سوی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی طی حکمی از اکبر خزایی تقدیربعمل آوردند. و دارنده : مدرک مربیگری و داوری از فدراسیون جهانی بدنسازی و تناسب اندام ifbb مدرک مربیگری و داوری از کنفدراسیون abbf {سابق}آسیا مدرک مربیگری بدنسازی از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از دانشگاه فیما انگلستان مدرک مربیگری تناسب اندام از انجمن pfta آمریکا مدرک بین المللی آندروپومتریس {استعداد یابی ورزشی } از isak استرالیا مدرک مربیگری و داوری بدنسازی از فدراسیون وزنه برداری ایران {از ۱۴ سال قبل} ودیگر مدارک گوناگون از سایر مراکز معتبر akbarkhazaee@gmail.com Height:180 Cm Weight:100 Kg Author and research of nutrition and sports science . Certificates: Certified as international anthropometric technician from Australia. Certified as the top trainer and judge from International Federation bodybuilding . Asia Federation PFTA association the US and FIMA university England. ……. AND

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

رفتن به بالا